Термін «Big Data» – Великі дані, існує вже деякий час, проте, навколо нього все ще багато плутанини щодо його значення та тлумачення. Справа в тому, що ця концепція постійно розвивається та переглядається, оскільки саме вона залишається рушійною силою багатьох хвиль цифрової трансформації, в тому числі штучного інтелекту, обробки інформації та алгоритмів пошуковиків та соціальних мереж. Тож, що таке Великі дані та як вони змінюють наш світ?

Дивовижний розвиток Великих даних

Все починається із вибухової кількості даних, які людство згенерувало зі світанку цифрового віку; здебільшого це пов’язано з виникненням комп’ютерів та Інтернету, які здатні збирати дані зі світу у якому ми живемо. Самі по собі дані не є новим винаходом. Якщо повернутися у часи без комп’ютерних технологій, то ми мали паперові записи про транзакції, записи про клієнтів та архівні файли – все це також дані. Комп’ютери, зокрема, електронні таблиці та бази даних, дозволили нам зберігати та систематизувати інформацію у доступному вигляді. Але раптом, інформація стала доступною за допомогою лише «кліку».

Проте, з часу ранніх електронних таблиць та баз даних ми пройшли чималий шлях. Кожні два дні ми створюємо таку кількість даних, скільки ми не створили з початку часів до 2000 року нашої ери. Так, все вірно, кожні два дні. В свою чергу, об’єм даних, які ми створюємо, продовжує дедалі зростати; наприкінці 2021 року об’єм доступної цифрової інформації збільшиться з 5 зетабайт сьогодні до 50 зетабайт у 2021 (1 зетабайт = 1 мільйон мільйонів терабайт). Уявіть, що з одного жорсткого диску на 1 зетабайт можна дивитись кіно у форматі 4К впродовж 63 мільйонів років. Це багато, надзвичайно багато даних =)

На сьогоднішній день майже кожна з наших дій в он-лайні залишає цифровий слід. Ми генеруємо дані щоразу, як підключаємось до мережі, використовуємо смартфони з GPS, спілкуємось з друзями через соціальні мережі та месенджери, або коли робимо покупки. Таким чином, можна впевнено сказати, що ми залишаємо цифрові сліди разом із усім, що включає в себе цифрову дію. Окрім цього, кількість машиногенерованих даних також стрімко зростає. Дані генеруються та обмінюються, коли наші «розумні» домашні пристрої спілкуються один з одним, або з їх домашніми серверами. Промислові машини на заводах і фабриках по всьому світі дедалі більше оснащуються датчиками, які також збирають і передають дані.

Термін Big Data означає збір усіх цих даних та нашу здатність використовувати їх на користь людства у широкому спектрі галузей, в тому числі у бізнесі.

Як Великі Дані працюють?

Вони працюють наступним чином: чим більше ви знаєте про що-небудь, або будь-яку ситуацію, тим точніше ви зможете отримати уявлення про події та зробити прогнози щодо того, що відбудеться у майбутньому. Порівнюючи більше точок даних виникають відносини, які раніше були приховані, і ці стосунки дозволяють нам вчитися та приймати рішення. Найчастіше це відбувається за допомогою процесу, який передбачає побудову моделей на основі зібраної інформації. Потім за допомогою моделювання, щоразу змінюючи значення точок даних, можна контролювати, як це впливатиме на результати. На сьогодні цей процес автоматизовано – сучасні передові технології аналітики запускають мільйони таких моделей, налаштувавши всі можливі змінні, допоки не знайдуть закономірність, або зроблять висновок, що саме допоможе у вирішенні проблеми над якою вони працюють.

Ще зовсім нещодавно дані обмежувались електронними таблицями чи базами даних і все було дуже упорядковано та акуратно. З усім, що було складно організувати у рядки та стовпці – з тим було складно працювати і, зазвичай, в результаті ігнорувалось, губилось або враховувалось частково. Однак, прогрес у зберіганні та аналітиці даних  означає, що ми можемо збирати, зберігати та працювати з багатьма видами різних типів даних. Як результат – «дані» тепер можуть означати що-небудь починаючи від баз контактів до фотографій, відео, звукозаписів, написаного тексту, даних сенсорів, тощо.

Щоб зрозуміти всі ці безладні дані проекти Big Data часто використовують передову аналітику, що включає в себе використання штучного інтелекту та машинного навчання. Навчаючи комп’ютери визначати, що представляють ці дані – наприклад, завдяки розпізнаванню зображень або природній обробці мови – вони здатні навчатися визначати логічні ланцюжки та зв’язки набагато швидше та надійніше, ніж люди.

Як використовуються Великі Дані?

Цей постійно зростаючий потік сенсорної інформації, фотографій, тексту, голосових та відеоданих означає, що тепер ми можемо використовувати дані у способи, які були неможливі навіть декілька років тому. Це створює революцію у світі бізнесу майже в усіх галузях. Сучасні компанії можуть надзвичайно точно передбачити, які конкретні товари клієнти захочуть придбати і коли саме. Великі дані також допомагають компаніям вести свою діяльність набагато ефективніше.

Але й поза бізнесом проєкти Big Data допомагають змінити наш світ різноманітними шляхами, наприклад:

– Поліпшення охорони здоров’я. Медицина, що базується на даних, передбачає аналіз величезної кількості медичних записів та зображень на предмет моделей, які можуть допомогти у виявленні захворювань на ранніх стадіях та розробити нові лікарські засоби.

– Прогнозування та реагування на природні та техногенні катастрофи. Дані сенсорів можна проаналізувати щоб передбачити де можливі наступні землетруси, а схеми поведінки людей дають підказки, які допоможуть організаціям надати допомогу постраждалим від стихії. Технологія Big Data також використовується для моніторингу та захисту потоку біженців далеко від зон військового конфлікту по всьому світі.

– Запобігання злочинності. Поліція все частіше застосовує стратегії, що керуються і ґрунтуються на даних, що засновані на власній розвідній діяльності та наборах даних для того, щоб ефективніше розміщувати ресурси та діяти в якості стримуючих факторів, у місцях в яких це найбільш необхідно.

Погляд у майбутнє

Дані змінюють наш світ та спосіб життя з небувалою швидкістю. Якщо Big Data здатні на все це сьогодні, то просто уявіть на що вони будуть здатні завтра. Кількість доступних даних дедалі збільшується, в той час, як технології аналітики стають досконалішими.

Можливість використання великих даних для бізнесу стане все більш критичною у найближчі роки. Ті компанії, які розглядають дані, як стратегічний актив, – це ті, хто виживе та процвітатиме. Ті, хто ігнорує цю революцію, ризикують залишитися позаду.

Вже сьогодні ви маєте чудову можливість навчатися з 50% знижкою на спеціальності Dyploma of Data Analysis у Toronto School of Management у Канаді, щоб стати затребуваним та високооплачуваним аналітиком через 2-3 роки. Дізнайтеся деталі у спеціалістів VTG Study.

Напрямок програм