При виборі підготовчих курсів є одне ключове, але неочевидне питання – який тип візи ви отримаєте? Чому це важливо? У залежності від типу довгострокової візи ви матимете різні права на її продовження та зміну на інші типи. У цьому матеріалі ми розкажемо про особливості віз та їх відмінності.

Перш за все варто розпочати з найпоширенішого питання – для чого взагалі віза, адже ми маємо безвізовий режим з Чехією та іншими країнами Євросоюзу? Так, але термін перебування без візи громадянам України не має перевищувати 90 днів на кожні 180 днів. Це означає, що ви можете перебувати без візи на території ЄС безперервно тільки 90 днів, а цього замало для довгострокового навчання.

Тому всі студенти, що виїжджають на курси від пів року, або на навчання у школах та університетах, мають отримати довгострокову візу або дозвіл на перебування.

Будь-яка довгострокова віза маркується у паспорті літерою D. Тепер детально розглянемо кожний тип та їх особливості.

 1. Довгострокова віза з метою навчання (код 24). З цим типом візи все досить просто. Видається тим, хто обирає навчання на мовних курсах при університетах, вступає одразу до чеських вишів, їде на навчання за програмами обміну або за стипендією, їде волонтером у віці від 18 до 30 років за проєктом державної організації Чехії або ініціативи ЄС.

Переваги такого типу візи:

 • Досить швидкі терміни розгляду – до 60 днів;
 • Видається строком одразу на один навчальний рік.

Її змінюють на довгострокове перебування при продовженні у Чехії.

 1. Довгострокова віза з іншими цілями віза під приватні мовні курси (код 99). Такий тип візи видається тим, хто обирає навчання на мовних курсах у приватних освітніх центрах, або навчання у середніх школах, гімназіях, консерваторіях, якщо воно відбувається по за програмами міжнародного обміну.

Як відрізнити до якої школи ви їдете? Ви можете запитати це у спеціалістів VTG Study або безпосередньо у освітнього центра. Найпростіший маркер – це лист-підтвердження для подачі на візу. Навіть, якщо ви їдете на приватні курси, запрошення може бути від університету або від самого освітнього центру, що проводить навчання. Якщо освітній центр самостійно видає запрошення та ви бачите у назві абревіатуру s.r.o, скоріше за все ви отримаєте довгострокову візу з іншою метою (99) – для навчання на приватних підготовчих курсах. При цьому якість курсів ніяк не страждає, а може бути навіть кращою за університетські. На виході ви також отримаєте сертифікат державного зразка про знання чеської мови, його приймають державні та приватні університети Чехії.

В чому особливість цього типу візи?

Мета. Що таке інші цілі та чому не навчання? Відповідно до Закону ЧР «Про іноземців», навчанням не вважається:

 • Навчання на неакредитованій програмі у державному або приватному університеті;
 • Участь у мовній та професійній підготовці,  яка організована приватним навчальним закладом, для подальшого вступу до університету та здобуття вищої освіти;
 • Навчання на програмах у середніх школах, які не можуть бути віднесені до мети навчання у зв’язку зі змінами у Законі ЧР «Про іноземців», що набрав чинності від 31.07.2019

Терміни розгляду 99 візи після подачі документів – від 90 до 120 днів. Треба запастися терпінням, а можливо починати вчитися по безвізу, якщо прийняли рішення про навчання у Чехії ближче до ЗНО або пізніше.

Строк першої візи. Приватні освітні центри видають запрошення на пів року. Таким чином, візу треба продовжувати 2 рази – після першого семестру на курсах, та після вступу до університету влітку. Це робиться для того, щоб надалі змінити тип візи без повернення спеціально для цього в Україну.

 1. Довгострокове перебування у Чехії – це окремий тип документу, який студенти також отримують для навчання. Фактично, він є продовженням довгострокової візи та дає право отримувати дозвіл на постійне проживання у Чехії після 5 років перебування у країні.

У деяких випадках ми подаємо студентів одразу на довгострокове перебування, оскільки воно має ряд переваг:

 • Швидкий запис та коротка черга до консульства;
 • Найчастіше студенти отримують результат протягом 30 днів, якщо подаються в Україні;
 • Не треба змінювати мету перебування при продовженні у Чехії;
 • Можна продовжувати необмежену кількість разів;
 • Можливість безвізового перебування в інших країнах ЄС (окрім Великобританії, Данії та Ірландії) строком до 1 року за програмами обміну.

Особливості:

 • Після приїзду студент отримує пластикову картку, схожу на український ID, яка надалі є підставою для перебування. У паспорт вклеюється одноразова віза лише для перетину кордону до Чехії.
 • Анкета на довгострокове перебування відрізняється від анкети на візу. Її ще називають зеленою анкетою.
 • Для отримання дозволу на перебування іноземець має проживати на території Чехії понад 182 днів на рік та стати податковим резидентом країни та сплачувати податки.

Не зважаючи на те, на який тип візи ви подаватиметеся, необхідно сплатити консульський збір у розмірі 2 500 крон, або 98-100 євро (відносно до курсу крони на день подачі).

Подача документів може супроводжуватися співбесідою з консулом, де студент має обґрунтовано та чітко відповісти на питання щодо своєї мети та мотивації. Частіше за все співбесіди назначають, якщо є додаткові питання, або вік студента перевищує 18-20 років.

Сподіваємося, цей матеріал буде корисним для вас та допоможе обрати підготовчий курс у Чехії та освітній центр.

Спеціалісти VTG Study допомагають вирішити візові питання будь-якої складності. Вам не доведеться витрачати час на пошук необхідної інформації та перекладачів. Ми піклуємося про те, щоб ваш візовий процес відбувався швидко та без зайвих переживань, а головне щоб ви отримали візу та втілили свою мрію – отримати вищу освіту в Європі.

 

Напрямок програм