Будущее близко – где учиться сейчас, чтобы быть востребованным специалистом через 4-5 лет?
Будущее близко – где учиться сейчас, чтобы быть востребованным специалистом через 4-5 лет?

«Немає нічого більш постійного, ніж зміни». Технології тому доказ. Через 20-30 років з’являться професії, назви яких ще немає, а люди змушені опановувати нові навички кожні 10 років. Так вважають вчені-футурологи. VTG Study розкажуть про тенденції, які професії будуть затребувані і де вчитися фахівцям майбутнього.

Найочевидніша тенденція ─ роботизація. McKinsey & Company стверджує, що 30% завдань у 60% професій можна автоматизувати. Крім того, сфера послуг розділиться на роботів і живих людей. За медичними, консалтинговими, юридичними, інженерними та іншими послугами люди продовжуватимуть звертатися до людей.

Суміжні професії. Володіння знаннями і навичками з декількох професійних сфер стає не перевагою, а необхідністю. Чеські державні університети пропонують програми подвійної спеціальності. Система європейської освіти дозволяє самостійно планувати свій розклад та обирати додаткові предмети, які допоможуть у подальшій кар’єрі.

Ще одна тенденція – навчання протягом життя, lifelong learning. Сьогодні знання, отримані у виші оновлюються в середньому кожні півроку-рік. Міністерством освіти, молоді та спорту Чехії затвердило стратегію розвитку безперервного навчання на державному рівні. Це означає, що держава активно фінансує освітні програми, а чеські вищі мають багато профільних довгострокових та короткострокових курсів чеською та англійською мовами навіть після отримання вищої освіти.

Управління щастям і програми турботи про здоров’я. Так-так, це стає повноцінною професією. Психологи, дієтологи, фітнес-тренери, тренери з тайм-менеджменту будуть затребуваними.

Тепер давайте розглянемо детальніше в кому потребуватимуться роботодавці і де вчитися.

IT сфера. Якщо ви дружите з математикою і фізикою, то не залишитеся без діла. Компанії будуть наймати:

 • Дизайнерів віртуальної реальності,
 • Розробників ігор і програмного забезпечення,
 • Інженерів з навчання машин
 • Аналітиків з інформаційної безпеки
 • Проектувальників нейронних мереж
 • Архітекторів штучного інтелекту
 • Техніків 3D друку

Ведучий ВНЗ з IT-освіти у ЧехіїТехнічний університет в Празі (ČVUT).

До речі, книги в Технічній бібліотеці у Празі вже видають і приймають роботи.

Технічні університети в Празі і Брно входять у міжнародні авторитетні рейтинги, а випускники чеських вишів цінуються за кордоном. Щорічно на ярмарку вакансій з’їжджаються роботодавці з інших європейських країн за новими співробітниками. Студенти знають про таку можливість та обирають другу іноземну мову як додатковий предмет в університеті.

Медицина та хімічні технології

Про заміну професії лікаря складно сперечатися. Сфера буде доповнюватися новими технологіями і виходити на міждисциплінарний рівень. Медичну освіту у Чехії отримують в університетах: Карлів, Масариков (Брно), Палацького (Оломоуц).

Перспективні суміжні медичні спеціальності ─ біоінженерія, генетика, мікробіологія, дієтологія.

Хімічні та нано-технології вивчають у Вищій хіміко-технологічної школи в Празі (VŠCHT) та Технічному університеті в Ліберці.

Економіка і менеджмент. Тут не втратять актуальності:

 • Бренд-менеджери
 • PR-менеджери
 • Фінансові консультанти
 • Фахівці з розробки бізнес стратегій
 • Тайм-менеджери – організовуватимуть і продаватимуть час інших фахівців.

Найпрестижніший економічний виш Чехії – Вища Школа економіки в Празі (VŠE).

Інженерні спеціальності:

 • Архітектори
 • Розробники «розумних будинків»
 • Проектувальники машин і устаткування
 • Проектувальники енерго-ефективних систем – сонячних батарей, вітряних електростанцій.

ВНЗ за напрямком: Технічні університети в Празі та Брно. Зверніть увагу на Технічний університет в Ліберці, там вчать інноваційної інженерії на машинобудівельному факультеті.

Екологія та еко-технології. На думку Forbes будуть потрібні фахівці із запобігання екологічних катастроф та вчителі з екологічного способу життя в школах і дитсадках.

Наприклад, у Пекіні школи накривають спеціальними куполами з фільтрами, щоб під час уроків діти дихали чистим повітрям.

У Чехії конкурс на спеціальності в галузі екології ─ 1-2 людини на місце, а зарахування без іспитів у багато вузів. Головна умова – знання чеської мови на рівні В2.

Де вчитися? Чеський аграрний університет (Прага), Університет ім. Палацького (Оломоуц), Західночеський університет (Плзень), Вища хіміко-технологічна школа (Прага).

Мистецтво і творчі спеціальності тільки поповняться технологіями. Вибір величезний: дизайн, музика, театральне мистецтво, кіно, хореографія, мода і багато іншого. Єдина умова, потрібно подбати про портфоліо. На ці спеціальності високий конкурс і невеликий набір.

Та вибір творчих спеціальностей і вузів значний. Абітурієнти можуть подавати необмежену кількість заяв під час вступу, головне вкластися в розклад іспитів. Академія Прикладних мистецтв і Музична академія у Празі фаворити серед творчих вузів.

Гуманітарні спеціальності, які залишаться затребуваними:

 • Психолог
 • Цифровий лінгвіст – працює над перекладачами з урахуванням контексту і сенсу, розробляє системи спілкування між комп’ютером і людиною живою мовою.
 • Блогер
 • Журналіст
 • Юрист в інформаційних технологіях – регулює правові питання в сфері онлайн-комунікацій та IT розробок.

  Карлів і Масариков університети ─ провідні з гуманітарних напрямків.

Для вступу до кращих ВНЗ Чехії абітурієнти проходять комплексні підготовчі курси в Празі, Брно, Ліберці, Усті-над-Лабем, Оломоуці.

Подбайте про вибір спеціальності заздалегідь. Європейська освіта – це інвестиція, яку потрібно зробити розумно. У VTG Study вам допоможуть визначитися зі спеціальністю та обрати програму з урахуванням індивідуальних потреб та побажань.

Напрямок програм