Студентське життя за кордоном часто ставить питання про правильний розподіл свого бюджету, адже хочеться заощадити на відпочинок і розваги. Тим більше, перший рік навчання в іншій країні йде на адаптацію до самостійного життя.

Найчастіше, приїжджаючи на навчання у Чехію, студенти багато витрачають на придбання речей для побуту. Витрати можуть потягнути кишеню, якщо не орієнтуватися в цінах і місцях, де можна купити дешевше.

Ми дамо кілька простих порад, щоб допомогти вам «зорієнтуватися на місцевості» та правильно розподілити свій бюджет.

Поїхали …

«План – ніщо, планування – все». Заведіть звичку планувати свої витрати і правильно розставляти пріоритети. Складайте списки покупок перед походом до супермаркету, підсумовуйте ціни на калькуляторі під час походу в супермаркет, відстежуйте скільки витрачаєте на місяць і на що, слідкуйте за знижками і порівнюйте ціни.

Продукти. Мережі супермаркетів в Чехії – Tesco, Lidl, Albert, Billa, Kaufland, Globus, Delmart. Ціни на продукти в упаковках можна порівняти з українськими, на свіжі овочі, фрукти, м’ясо, сири – трохи вище. У невеликих в’єтнамських магазинчиках (Vietnamské večerky) ціни будуть значно вище. Вони стають у нагоді, коли потрібно щось купити терміново.

У Празі є великий в’єтнамський ринок SAPA, знаходиться на околиці. Дістатися до нього можна на метро до станції Kacerov, а звідти автобусом 113 або 331 до зупинки Sídliště Písnice. На ринку є все, від продуктів до техніки, і значно дешевше, ніж у магазинах. Також там можна поїсти недорогої в’єтнамської кухні. Найкраще вирушати туди у вихідний. Розрахунок за готівку. Ринок працює і у святкові дні.

ISIC – незамінна студентська картка у Євросоюзі. Її можна оформити на рік поки ви вчитеся на курсах, а потім ви отримаєте її в університеті. ISIC дозволяє студентам подорожувати, робити покупки, ходити в кафе, спортзали, кіно і музеї з великими знижками. Детальна інформація є на офіційному сайті isic.cz

Акції та знижки. Відстежити акції на товари супермаркетів, магазинів електроніки, аптек, магазинів меблів, одягу і взуття можна в Moje Letáky. Скачайте додаток на смартфон. Студентам спадуть у нагоді давно знайомі дисконтні купони на розваги, кафе і магазини – slevomat.cz

Великі розпродажі у чеських магазинах бувають, як і у всій Європі, взимку в грудні-січні та влітку − в липні. Знижки можуть доходити до 70%.

Ліки. У Чехії хворіти дорого. Беріть з собою аптечку з усім необхідним з урахуванням особливостей свого організму. Купувати ліки у Чехії краще онлайн – там вони коштуватимуть дешевше. Пам’ятайте, що багато ліків відпускаються за рецептом, і консультацію, що краще купити, у чеських аптеках не дають. За цим при необхідності потрібно звернутися до лікаря по вашій страховці. Уважно ознайомтеся з її умовами перед поїздкою до Чехії.

Транспорт. По студентському або довідці про навчання усі чеські студенти оформлюють проїзний на всі види транспорту – Lítačka. Його вартість всього 260 крон (10 євро) на місяць. До порівняння, проїзний на транспорт на 72 години коштує 310 крон (12 євро). Тому чехи купують собі проїзні на місяць або рік. А короткими квитками користуються в основному туристи.

Меблі і побутова техніка. Серед студентів користуються успіхом барахолки, найпопулярніша − icizinec у ВК. Там можна купити потрібні речі за дуже вигідною ціною. Або навіть зняти квартиру.

Мобільний зв’язок і інтернет. Чеські мобільні оператори надають спеціальні тарифи для студентів. Вони допомагають заощадити до 500 крон на місяць.

Кафе. Якщо не встигаєте готувати вдома, можна обідати у студентських кафе. Комплексний обід з трьох страв обійдеться близько 8 євро.

Подорожі. Навчання у Чехії – ідеальна пора для подорожей. Крім того, кращі музеї Чехії та інших країн Євросоюзу пропонують знижки для студентів, а іноді їх відвідування зовсім безкоштовне. Подорожі Європою найдешевше обійдуться автобусами. Знижки студентам дають перевізники Regiojet і Student Agency. Підчас акцій можна купити квиток всього за пару євро. Не менш вигідно можна скористатися послугами лоукостерів Rayanair, Wizzair, Vueling і т.д.

Як жити студенту, щоб на все вистачало?

Сформуйте бюджет на місяць, заплануйте основні витрати (курси, проживання, харчування, транспорт, інтернет і т.д.).

Встановіть додаток, що допомагає контролювати витрати.

Залиште запас для екстрених випадків (штраф, хвороба, поломка ноутбука та інше), а також для оформлення або перекладів документів.

Будьте активні, допитливі, відкриті, спілкуйтеся зі студентами, які живуть у Чехії давно, і ви швидко відчуєте себе у своїй тарілці.

Виникли питання? Ми з радістю на них відповімо

Напрямок програм